Koncom januára 2013 sme od agentúry Vaculík prijali zadanie na vývoj a výrobu interaktívneho kiosku, určeného pre promo aktivity spoločnosti Pivovary Topvar, a.s. Hlavnou myšlienkou požadovaného riešenia bolo spájanie ľudí zo vzdialených kútov Slovenska formou audiovizuálneho kontaktu pri posedení s pohárom kvalitného piva. Interaktívny kiosk pracuje na princípe „štrng-u“ so vzdialeným priateľom z iného mesta. Odmenou za každý úspešný „štrng“ je automatické načapovanie plného pohára piva pre obidvoch priateľov. Štrngátor bol umiestnený vo vybraných „Kozlových dvorných pivárňach“, tu zažil svoju svetovú premiéru.
Prvé stretnutie so zástupcami agentury Vaculík prinieslo špecifikáciu hlavných parametrov, prípravu fotodokumentácie a základné technické dizajnovanie. V spolupráci s Ing. Jurajom Majerníkom (štúdio Creative Concept) prebehol prvotný výber materiálov a možných riešení konštrukcie obvodového plášťa a mechanických častí kiosku.
Pre úspešné zvládnutie projektu bolo potrebné skĺbiť parametre, ktoré sú tradične považované za nezlučiteľné – finálny výrobok mal byť mobilný, prenosný, rozoberateľný, a samozrejme funkčný a vizuálne atraktívny. Začali sa práce na prvotných grafických a dizajnérskych návrhoch a skicách. Dva monitory, požité ako komunikačný prostriedok aj reklamná plocha, webkamera, pohybové čidlo, čapovacie zariadenie, zvuková technika – všetky tieto technické riešenia bolo potrebné funkčne a efektívne rozmiestniť.
Základ konštrukcie tvorí oceľová podstava s hrúbkou 10 mm, na ktorej je upevnená konštrukcia zo zváraného jakl profilu 40×40 mm, pre vyššiu odolnosť voči opotrebovaniu a poškodeniu povrchovo upravená pieskovaním a práškovou vypaľovanou farbou. Vnútorné priečky a police sú vyrobené z materiálov MDF s hrúbkou 18 mm a PVC. Na vonkajšie opláštenie boli použité moderné kompozitné platne, ochranné kryty monitorov sú vyrobené z číreho polykarbonátu. Samotný viuzál je realizovaný potlačenou samolepiacou PVC fóliou, ošetrenou UV laminom. Celkový vzhľad je doplnený mosadznými skrutkami a imitáciou mosadzného obvodového lemu.
Po skompletovaní konštrukcie nasledovalo osádzanie jednotlivých funkčných komponentov, ladenie audiovizuálneho snímania a prenosu, vedenie kabeláže a mnoho ďalších detailov a úprav. Po ich úplnom zvládnutí tak mohol byť Kozel Štrngátor kompletne otestovaný a vyladený. Dôkazom úspechu tohoto projektu sú mnohé články a fotoreportáže, zachytávajúce atmosféru Kozel Štrngátor eventov a úspešná FCB aplikácia.
Video:
Odkazy na články:
Kozel Štrngátor – nerozbitný krígeľ
Slovenský rekord – dva milióny štrngnutí Kozlom